Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Pre-Holiday Academic Tournament III

Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N Pts PPG
1 Heron Russell (Portia) Mt. Mansfield A C playoffs 8.0 7 51 7 137 4.23 1.00 580 72.50
2 Rubin Goldberg Champlain Valley A A playoffs 8.0 11 39 5 165 3.21 2.20 530 66.25
3 BenFrank Queensbury Gold (A) A playoffs 8.0 10 34 3 150 3.17 3.33 475 59.38
4 Stefan Deutsch (Cato) Essex A A playoffs 8.0 6 39 4 136 3.38 1.50 460 57.50
5 Nick Chlumecky Champlain Valley B B playoffs 8.0 5 39 4 157 2.83 1.25 445 55.62
6 Kevin Wang South Burlington A A playoffs 8.0 10 23 4 152 2.37 2.50 360 45.00
7 Will Bugbee South Burlington A A playoffs 8.0 9 25 6 152 2.34 1.50 355 44.38
8 Miles Yucht Mt. Anthony B playoffs 8.0 7 26 4 144 2.40 1.75 345 43.12
9 Michael Nestler Lebanon A playoffs 8.0 0 35 1 135 2.56 0.00 345 43.12
10 Liam Kelley Champlain Valley A A playoffs 8.0 6 26 4 165 2.00 1.50 330 41.25
11 Rachel Fifield Mt. Mansfield B B playoffs 5.0 6 12 2 86 2.33 3.00 200 40.00
12 Meredith St. Jean South Burlington B D playoffs 8.0 5 26 3 143 2.24 1.67 320 40.00
13 Christy Faucher Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 3.0 0 11 0 55 2.00 0.00 110 36.67
14 Abby Rampone Fair Haven C B playoffs 8.0 2 26 1 143 1.99 2.00 285 35.62
15 Rowena Ravenclaw Northampton A playoffs 8.0 3 25 3 153 1.83 1.00 280 35.00
16 Michael Norton Queensbury Gold (A) A playoffs 4.5 3 12 2 85 1.82 1.50 155 34.44
17 Isaac Steinzor Burlington A A playoffs 8.0 4 24 5 137 2.01 0.80 275 34.38
18 Adraina Clark Ticonderoga Omega (A) A playoffs 8.0 5 19 1 151 1.72 5.00 260 32.50
19 Sam Bellevance South Burlington C B playoffs 8.0 1 25 2 131 1.95 0.50 255 31.88
20 Ben Chapman Ticonderoga Omega (A) A playoffs 8.0 3 22 5 151 1.59 0.60 240 30.00
21 Franklin Holcomb Brewster Academy C playoffs 7.5 3 18 0 129 1.74 inf 225 30.00
22 Michael Wayne Fair Haven B E playoffs 7.0 0 21 0 129 1.63 0.00 210 30.00
23 Ricky Delancey Burlington B E playoffs 8.0 1 23 2 131 1.79 0.50 235 29.38
24 Jack O'Brien Queensbury Blue (B) C playoffs 6.0 1 17 2 105 1.67 0.50 175 29.17
25 Austin Ventrone South Burlington C B playoffs 8.0 1 22 1 131 1.76 1.00 230 28.75
26 Chris Bergeron (Centenel) Essex A A playoffs 8.0 4 19 6 136 1.62 0.67 220 27.50
27 Eric Bushey Winooski E playoffs 6.0 3 13 2 118 1.40 1.50 165 27.50
28 Godric Gryffindor Northampton A playoffs 8.0 4 15 0 153 1.37 inf 210 26.25
29 James Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 1 20 2 145 1.41 0.50 205 25.62
30 James Dye Champlain Valley C B playoffs 5.5 4 8 0 92 1.52 inf 140 25.45
31 Chirs Durgan Indian River B C playoffs 8.0 1 19 1 131 1.53 1.00 200 25.00
32 Tory Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 5.0 0 13 1 86 1.45 0.00 125 25.00
33 Joe Colton-Pierrepont B C playoffs 8.0 0 19 0 130 1.46 0.00 190 23.75
34 Lee Murphy Essex B B playoffs 7.0 2 15 3 122 1.35 0.67 165 23.57
35 Grady Farnham-Rendino Champlain Valley C B playoffs 6.0 0 15 2 98 1.43 0.00 140 23.33
36 Bess Ouegow Essex B B playoffs 6.0 0 14 0 100 1.40 0.00 140 23.33
37 Alex Wright Burlington A A playoffs 8.0 3 17 6 137 1.35 0.50 185 23.12
38 Morgante Pell Champlain Valley C B playoffs 6.5 1 14 1 107 1.40 1.00 150 23.08
39 Theophila Lee South Burlington E D playoffs 7.5 3 14 3 132 1.29 1.00 170 22.67
40 Jon Russell Fair Haven A B playoffs 8.0 3 14 1 136 1.32 3.00 180 22.50
41 Tyler Griffen Colebrook A D playoffs 8.0 2 15 0 148 1.22 inf 180 22.50
42 Lucas Dublois Colebrook B D playoffs 8.0 1 16 0 152 1.15 inf 175 21.88
43 Cormick Frizzell Colebrook A D playoffs 8.0 2 14 0 148 1.15 inf 170 21.25
44 Eric Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 1 16 1 145 1.17 1.00 170 21.25
45 Tim Breen Indian River A E playoffs 8.0 0 17 0 142 1.20 0.00 170 21.25
46 Jacob September Champlain Valley C B playoffs 7.0 1 14 3 114 1.23 0.33 140 20.00
47 Emma North Country C playoffs 8.0 0 16 0 137 1.17 0.00 160 20.00
48 Madison Kircher Queensbury Gold (A) A playoffs 3.0 0 6 0 59 1.02 0.00 60 20.00
49 Falstaff Mt. Mansfield B B playoffs 2.0 0 4 0 33 1.21 0.00 40 20.00
50 Will Adkisson Mt. Mansfield B B playoffs 6.0 1 10 0 106 1.08 inf 115 19.17
51 Krysta Dummit Champlain Valley A A playoffs 8.0 3 11 1 165 0.91 3.00 150 18.75
52 Dan Lopez Brewster Academy C playoffs 7.0 0 13 0 121 1.07 0.00 130 18.57
53 Matt Unger Burlington B E playoffs 8.0 1 13 0 131 1.11 inf 145 18.12
54 Adam Cecil Fair Haven A B playoffs 8.0 1 13 1 136 1.03 1.00 140 17.50
55 Felix Wu (The Man) Essex A A playoffs 4.0 1 7 3 82 0.85 0.33 70 17.50
56 Andrew Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 1 12 0 145 0.93 inf 135 16.88
57 Sam Bashevkin Mt. Anthony B playoffs 8.0 0 14 1 144 0.94 0.00 135 16.88
58 Joe Harris Lebanon A playoffs 7.5 2 12 5 126 0.99 0.40 125 16.67
59 Kevin Chen Queensbury Blue (B) C playoffs 6.0 0 12 4 106 0.94 0.00 100 16.67
60 Upendra Prasad Essex B B playoffs 6.0 0 10 1 101 0.94 0.00 95 15.83
61 Domnic Filiano Lebanon A playoffs 7.5 2 9 1 127 0.91 2.00 115 15.33
62 Alex Piper South Burlington A A playoffs 8.0 5 4 0 152 0.76 inf 115 14.38
63 Geoff Matthews Champlain Valley A A playoffs 8.0 2 9 1 165 0.70 2.00 115 14.38
64 Paul Palladino Mt. Anthony B playoffs 8.0 3 8 3 144 0.76 1.00 110 13.75
65 Kevin Weiss (Brutus) Essex A A playoffs 8.0 1 10 1 136 0.81 1.00 110 13.75
66 Matt Ashline Champlain Valley B B playoffs 8.0 0 11 0 157 0.70 0.00 110 13.75
67 Jaffer South Burlington E D playoffs 7.0 1 8 0 127 0.75 inf 95 13.57
68 Zach Baum Brewster Academy C playoffs 7.5 2 8 2 131 0.76 1.00 100 13.33
69 Nick Keenan Queensbury Gold (A) A playoffs 6.0 1 8 3 113 0.71 0.33 80 13.33
70 Michael Guo South Burlington D C playoffs 6.0 0 9 2 94 0.85 0.00 80 13.33
71 Hannah Herbst Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 3.0 0 4 0 53 0.75 0.00 40 13.33
72 Shayla Colton-Pierrepont B C playoffs 8.0 0 11 1 130 0.81 0.00 105 13.12
73 Thejas Wesky South Burlington D C playoffs 7.0 0 9 0 117 0.77 0.00 90 12.86
74 Helga Hufflepuff Northampton A playoffs 8.0 0 12 4 153 0.65 0.00 100 12.50
75 Isaac Spnem Burlington B E playoffs 8.0 0 10 0 131 0.76 0.00 100 12.50
76 Dean Neary Colebrook A D playoffs 8.0 0 10 0 148 0.68 0.00 100 12.50
77 Roger Mt. Mansfield B B playoffs 4.0 0 5 0 70 0.71 0.00 50 12.50
78 Ethan Yu South Burlington E D playoffs 7.5 0 9 0 135 0.67 0.00 90 12.00
79 Michael Viasilion Queensbury Blue (B) C playoffs 5.0 0 6 0 90 0.67 0.00 60 12.00
80 J. Foster North Country C playoffs 8.0 2 7 1 137 0.69 2.00 95 11.88
81 Keri Mead Indian River B C playoffs 8.0 0 10 1 131 0.73 0.00 95 11.88
82 Hayli Carlson Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 3.0 1 2 0 55 0.64 inf 35 11.67
83 Maria Burt Fair Haven C B playoffs 8.0 0 9 0 143 0.63 0.00 90 11.25
84 N. Wendt North Country C playoffs 8.0 0 9 0 137 0.66 0.00 90 11.25
85 Salazar Slytherin Northampton A playoffs 8.0 0 8 0 153 0.52 0.00 80 10.00
86 Andrew Tang South Burlington D C playoffs 6.0 0 6 0 98 0.61 0.00 60 10.00
87 Andrew Tersteege Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 3.0 0 4 2 48 0.62 0.00 30 10.00
88 Aileen Davey Queensbury Blue (B) C playoffs 2.0 0 2 0 33 0.61 0.00 20 10.00
89 Dog Fish Mt. Mansfield B B playoffs 2.0 0 2 0 33 0.61 0.00 20 10.00
90 Christina Yu Essex B B playoffs 1.0 0 1 0 22 0.45 0.00 10 10.00
91 Dakota Folmsbee Fair Haven D E playoffs 7.0 0 7 1 133 0.49 0.00 65 9.29
92 Miaranda Tersteege Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 4.0 1 2 0 73 0.48 inf 35 8.75
93 Andrew North Country C playoffs 8.0 0 8 2 137 0.51 0.00 70 8.75
94 Michelle Rogals Fair Haven C B playoffs 8.0 0 7 0 143 0.49 0.00 70 8.75
95 Scott Neary Colebrook B D playoffs 8.0 0 7 0 152 0.46 0.00 70 8.75
96 Noah Bugbee South Burlington C B playoffs 8.0 0 7 0 131 0.53 0.00 70 8.75
97 Drake Cann Colebrook B D playoffs 8.0 0 7 1 152 0.43 0.00 65 8.12
98 Phil Clark Champlain Valley B B playoffs 8.0 0 7 1 157 0.41 0.00 65 8.12
99 Rory Fraser Queensbury Gold (A) A playoffs 2.5 0 2 0 44 0.45 0.00 20 8.00
100 Joe Adkisson Mt. Mansfield B B playoffs 6.0 2 2 1 106 0.42 2.00 45 7.50
101 Garry Brown Fair Haven A B playoffs 8.0 1 5 1 136 0.44 1.00 60 7.50
102 Caitlin Adams Indian River B C playoffs 8.0 0 6 0 131 0.46 0.00 60 7.50
103 Sarah Adams Indian River A E playoffs 7.5 1 4 0 133 0.41 inf 55 7.33
104 Kelly O'Shaunghnessy Queensbury Gold (A) A playoffs 5.5 1 3 1 107 0.37 1.00 40 7.27
105 Joyce Pan South Burlington D C playoffs 7.0 0 6 2 121 0.41 0.00 50 7.14
106 Micheal Barber Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 3.0 0 2 0 52 0.38 0.00 20 6.67
107 Tim Cruz Queensbury Gold (A) A playoffs 1.5 0 1 0 22 0.45 0.00 10 6.67
108 Cody Yu South Burlington B D playoffs 7.0 0 5 1 120 0.38 0.00 45 6.43
109 Michael Fuller Ticonderoga Omega (A) A playoffs 4.0 1 1 0 72 0.35 inf 25 6.25
110 Ben Feinson (Voldemort) Mt. Mansfield A C playoffs 8.0 0 5 0 137 0.36 0.00 50 6.25
111 Neel Desori South Burlington D C playoffs 6.0 0 4 1 98 0.36 0.00 35 5.83
112 Amanda Rozsavolgyi Indian River B C playoffs 8.0 1 3 0 131 0.34 inf 45 5.62
113 Tim Colton-Pierrepont B C playoffs 8.0 1 3 0 130 0.35 inf 45 5.62
114 Marlowe Appe Brewster Academy C playoffs 8.0 1 3 0 138 0.33 inf 45 5.62
115 Barbie Pitts Indian River A E playoffs 8.0 0 6 3 142 0.32 0.00 45 5.62
116 Colin Gliech Burlington A A playoffs 8.0 0 5 1 137 0.33 0.00 45 5.62
117 Sophia Michael Fair Haven C B playoffs 8.0 0 5 1 143 0.31 0.00 45 5.62
118 Phil Charash South Burlington A A playoffs 8.0 1 3 1 152 0.26 1.00 40 5.00
119 David Kirk Burlington B E playoffs 8.0 0 4 0 131 0.31 0.00 40 5.00
120 Megan Pini Mt. Anthony B playoffs 8.0 0 4 0 144 0.28 0.00 40 5.00
121 Theresa Andolina Colebrook A D playoffs 8.0 0 4 0 148 0.27 0.00 40 5.00
122 Kelbie Biron Colebrook B D playoffs 8.0 0 4 0 152 0.26 0.00 40 5.00
123 Sam Hoenes Fair Haven A B playoffs 8.0 0 4 0 136 0.29 0.00 40 5.00
124 Harshal Athalye South Burlington B D playoffs 8.0 0 4 0 143 0.28 0.00 40 5.00
125 Brennan Berardo Essex B B playoffs 6.0 0 3 0 103 0.29 0.00 30 5.00
126 Anita Zhang Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 4.0 0 2 0 76 0.26 0.00 20 5.00
127 Riley Chapman Ticonderoga Maritime Tropical (B) E playoffs 4.0 0 2 0 70 0.29 0.00 20 5.00
128 Alex Nguyen South Burlington E D playoffs 4.5 0 2 0 82 0.24 0.00 20 4.44
129 Alex Corrada South Burlington C B playoffs 8.0 1 2 0 131 0.27 inf 35 4.38
130 Emily Signer Queensbury Blue (B) C playoffs 7.0 1 3 3 123 0.24 0.33 30 4.29
131 Fjodor Jemcov Lebanon A playoffs 6.5 0 3 1 110 0.23 0.00 25 3.85
132 Vishnu Preim South Burlington E D playoffs 5.5 0 2 0 99 0.20 0.00 20 3.64
133 Lauren Graves Winooski E playoffs 6.0 1 1 1 118 0.17 1.00 20 3.33
134 Keenan Lantz Burlington A A playoffs 8.0 0 2 0 137 0.15 0.00 20 2.50
135 Ali Green (Puck) Mt. Mansfield A C playoffs 8.0 0 2 0 137 0.15 0.00 20 2.50
136 Dan Colton-Pierrepont B C playoffs 8.0 0 2 0 130 0.15 0.00 20 2.50
137 Jef Joule Mt. Mansfield B B playoffs 4.0 0 1 0 69 0.14 0.00 10 2.50
138 Christina Yu (Federalist Farmer) Essex A A playoffs 4.0 0 1 0 54 0.19 0.00 10 2.50
139 Cody Eaton Fair Haven B E playoffs 7.0 0 2 1 129 0.12 0.00 15 2.14
140 Allison Miller Indian River A E playoffs 8.0 0 2 1 142 0.11 0.00 15 1.88
141 Rick Turvey Essex B B playoffs 6.0 0 1 0 100 0.10 0.00 10 1.67
142 Jeff Woodham (Rosencrantz) Mt. Mansfield A C playoffs 8.0 0 1 0 137 0.07 0.00 10 1.25
143 Brian Ward Fair Haven B E playoffs 7.0 0 1 1 129 0.04 0.00 5 0.71
144 Joantahn Liebman Champlain Valley B B playoffs 8.0 1 0 2 157 0.03 0.50 5 0.62
145 Susan Gay Fair Haven D E playoffs 7.0 0 0 0 133 0.00 0.00 0 0.00
146 Alexa Byrd Winooski E playoffs 6.0 0 0 0 118 0.00 0.00 0 0.00
147 Bethany Trainque Winooski E playoffs 6.0 0 0 0 118 0.00 0.00 0 0.00
148 Kate Fridholm Brewster Academy C playoffs 2.0 0 0 0 36 0.00 0.00 0 0.00
149 Chris Gay Fair Haven B E playoffs 7.0 0 0 0 129 0.00 0.00 0 0.00
150 Evan Cohen Champlain Valley C B playoffs 3.0 0 0 0 52 0.00 0.00 0 0.00
151 Conor McQuistan Champlain Valley C B playoffs 3.5 0 0 0 56 0.00 0.00 0 0.00
152 Connor Siagnelli South Burlington B D playoffs 8.0 0 0 0 143 0.00 0.00 0 0.00
153 Christian Perryman Lebanon A playoffs 2.5 0 0 0 42 0.00 0.00 0 0.00
154 Allen Zhang Ticonderoga Omega (A) A playoffs 3.0 0 0 0 54 0.00 0.00 0 0.00
155 Ashley Castello Ticonderoga Omega (A) A playoffs 2.0 0 0 0 38 0.00 0.00 0 0.00
156 Keeley Andrushko Ticonderoga Omega (A) A playoffs 3.0 0 0 0 59 0.00 0.00 0 0.00
157 Markee Teriele Ticonderoga Omega (A) A playoffs 1.0 0 0 0 19 0.00 0.00 0 0.00
158 Jon Ferguson Ticonderoga Omega (A) A playoffs 3.0 0 0 0 60 0.00 0.00 0 0.00
159 Erin Meachem Queensbury Blue (B) C playoffs 4.0 0 0 0 67 0.00 0.00 0 0.00
160 Michael Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 0 0 0 145 0.00 0.00 0 0.00
161 Melissa Auffredon Queensbury Blue (B) C playoffs 2.0 0 0 0 28 0.00 0.00 0 0.00
162 Aurora Adams Indian River A E playoffs 0.5 0 0 0 9 0.00 0.00 0 0.00

back to Vermont-NEA Scholars' Bowl 2009-2010 results
back to Vermont-NEA Scholars' Bowl home page

Copyright 2009, Vermont-NEA Scholars' Bowl