Standings Individuals Scoreboard Team Detail Individual Detail Round Report Stat Key

Pre-Holiday Academic Tournament IV Individual Statistics

Rank Player Team Division GP 15 10 -5 TUH P/TU P/N Pts PPG
1 Kevin Wang South Burlington A A playoffs 8.0 16 32 4 145 3.72 4.00 540 67.50
2 Jack Woodstock A B playoffs 8.0 11 36 7 144 3.40 1.57 490 61.25
3 Jimmy Contompsasis Rice A A playoffs 8.0 9 40 13 150 3.13 0.69 470 58.75
4 Nick Chlumecky Champlain Valley B B playoffs 8.0 6 39 2 148 3.18 3.00 470 58.75
5 Rubin Goldberg Champlain Valley A A playoffs 8.0 15 27 6 147 3.16 2.50 465 58.12
6 Gabriel Brison-Trezise Hanover A playoffs 8.0 11 34 8 153 3.04 1.38 465 58.12
7 Adriana Clark Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 8.0 3 42 0 155 3.00 inf 465 58.12
8 Liam Kelley Champlain Valley A A playoffs 8.0 14 23 5 147 2.82 2.80 415 51.88
9 Cole Blondin Essex C B playoffs 8.0 2 34 3 156 2.28 0.67 355 44.38
10 Eric Iverson Mt. Mansfield/Winooski D playoffs 8.0 3 31 1 143 2.45 3.00 350 43.75
11 Lihu Ben-Ezri Ravin South Burlington C D playoffs 8.0 4 31 6 149 2.28 0.67 340 42.50
12 Maya Boyle Essex A D playoffs 8.0 4 29 6 138 2.32 0.67 320 40.00
13 Ben Woodstock B E playoffs 8.0 2 29 1 155 2.03 2.00 315 39.38
14 Graham Reid Hanover A playoffs 8.0 7 21 2 153 1.99 3.50 305 38.12
15 Winfield Holt South Burlington B A playoffs 8.0 2 31 7 141 2.16 0.29 305 38.12
16 Will Bugbee South Burlington A A playoffs 8.0 7 19 1 145 2.00 7.00 290 36.25
17 Erick Muller Colton-Pierrepont B D playoffs 8.0 2 26 1 145 1.97 2.00 285 35.62
18 Will Adkisson Mt. Mansfield A B playoffs 8.0 1 27 3 126 2.14 0.33 270 33.75
19 Michael Wayne Fair Haven B E playoffs 8.0 2 26 5 142 1.87 0.40 265 33.12
20 Michael Guo South Burlington D C playoffs 8.0 1 26 2 137 1.93 0.50 265 33.12
21 Jaired Stewart Middlebury A playoffs 6.0 5 15 6 98 1.99 0.83 195 32.50
22 Max Krgiva (Ghostfase Killer) Northampton Wutang Clan (B) B playoffs 8.0 1 25 1 154 1.69 1.00 260 32.50
23 Kenny Louzier Lebanon B C playoffs 8.0 0 26 2 146 1.71 0.00 250 31.25
24 Kevin Russell Westport A C playoffs 8.0 3 20 0 154 1.59 inf 245 30.62
25 Alex Pilewski (Lil Wayne) Northampton A A playoffs 8.0 4 20 5 152 1.55 0.80 235 29.38
26 Emile Gass Westport A C playoffs 8.0 1 23 3 154 1.49 0.33 230 28.75
27 Demetrius Shahmehri (T Streets) Northampton A A playoffs 8.0 3 18 0 152 1.48 inf 225 28.12
28 James McFaddin Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 2 20 1 156 1.44 2.00 225 28.12
29 Will Keve Champlain Valley C C playoffs 8.0 1 24 7 141 1.56 0.14 220 27.50
30 Jingya Qiu Lebanon A B playoffs 8.0 0 23 3 149 1.44 0.00 215 26.88
31 Jack O'Brien Queensbury B playoffs 8.0 7 14 7 149 1.41 1.00 210 26.25
32 Sam Bellavance South Burlington B A playoffs 8.0 5 16 5 141 1.49 1.00 210 26.25
33 Hannah Herbst Ticonderoga Mother Russia (B) C playoffs 8.0 2 17 1 140 1.39 2.00 195 24.38
34 Rebecca Mahany Rice B E playoffs 8.0 0 20 1 144 1.35 0.00 195 24.38
35 Nelli Pierce Middlebury A playoffs 8.0 5 12 1 131 1.45 5.00 190 23.75
36 Harrison Hunter (Drake) Northampton A A playoffs 8.0 2 18 5 152 1.22 0.40 185 23.12
37 Julian Marohnic Middlebury A playoffs 8.0 4 12 1 131 1.34 4.00 175 21.88
38 Jesse Earisman (Cinderella) Essex Death by Disney (B) D playoffs 8.0 4 11 0 137 1.24 inf 170 21.25
39 Sam Hoenes Fair Haven A C playoffs 8.0 0 17 0 156 1.09 0.00 170 21.25
40 Tim Maurer Lebanon A B playoffs 7.0 1 13 0 129 1.12 inf 145 20.71
41 Matt Ryder Lebanon B C playoffs 8.0 2 14 1 146 1.13 2.00 165 20.62
42 Ben DiMeo (Method Man) Northampton Wutang Clan (B) B playoffs 8.0 0 17 1 154 1.07 0.00 165 20.62
43 Krysta Dummit Champlain Valley A A playoffs 8.0 6 8 2 147 1.09 3.00 160 20.00
44 Noah Bugbee South Burlington E D playoffs 8.0 2 14 2 141 1.13 1.00 160 20.00
45 Cody Yu South Burlington F D playoffs 8.0 2 13 0 155 1.03 inf 160 20.00
46 Jake Jasinski Lebanon B C playoffs 7.5 2 13 2 140 1.07 1.00 150 20.00
47 Meyrll Casto Emma Willard C playoffs 8.0 1 15 1 139 1.15 1.00 160 20.00
48 Jake Intrator (Lil Twist) Northampton A A playoffs 8.0 2 13 1 152 1.02 2.00 155 19.38
49 Charlie Wu (Mulan) Essex Death by Disney (B) D playoffs 8.0 1 15 3 137 1.09 0.33 150 18.75
50 Michael Vasilia Queensbury B playoffs 7.0 2 10 0 133 0.98 inf 130 18.57
51 Colin Bates South Burlington E D playoffs 7.0 2 10 0 129 1.01 inf 130 18.57
52 Nicholas Rizzo Queensbury B playoffs 6.5 3 8 1 120 1.00 3.00 120 18.46
53 Stuart Guertin Middlebury A playoffs 8.0 3 12 4 131 1.11 0.75 145 18.12
54 Jonah Kelin Barton (GZA) Northampton Wutang Clan (B) B playoffs 8.0 2 12 1 154 0.94 2.00 145 18.12
55 Amanda Lewis North Country D playoffs 8.0 2 12 2 136 1.03 1.00 140 17.50
56 Max Woodstock A B playoffs 7.0 4 9 6 127 0.94 0.67 120 17.14
57 Grier Woodstock B E playoffs 8.0 1 12 0 155 0.87 inf 135 16.88
58 Brent Patenaude North Country D playoffs 8.0 2 11 2 136 0.96 1.00 130 16.25
59 Lee Murphy (Ariel) Essex Death by Disney (B) D playoffs 8.0 1 13 3 137 0.95 0.33 130 16.25
60 Michelle Rogals Fair Haven A C playoffs 8.0 0 13 0 156 0.83 0.00 130 16.25
61 Skyler Gilbert Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 7.0 4 6 2 136 0.81 2.00 110 15.71
62 Andrew Jenkins Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 1 11 0 156 0.80 inf 125 15.62
63 Tory Walters Ticonderoga Mother Russia (B) C playoffs 8.0 0 14 3 140 0.89 0.00 125 15.62
64 Rob Ludeu Lebanon A B playoffs 5.5 2 6 1 99 0.86 2.00 85 15.45
65 Geoff Matthews Champlain Valley A A playoffs 8.0 6 3 0 147 0.82 inf 120 15.00
66 Joe Adkisson Mt. Mansfield A B playoffs 8.0 3 8 1 126 0.95 3.00 120 15.00
67 Phil Clark Champlain Valley B B playoffs 8.0 3 8 1 148 0.81 3.00 120 15.00
68 Emily Turgeon Fair Haven A C playoffs 8.0 2 9 0 156 0.77 inf 120 15.00
69 Emily Singer Queensbury B playoffs 6.0 0 11 4 109 0.83 0.00 90 15.00
70 Iris (Pam) Burlington A playoffs 6.5 1 9 2 115 0.83 0.50 95 14.62
71 Matt Gilmartin South Burlington D C playoffs 8.0 1 10 0 137 0.84 inf 115 14.38
72 James Dye Champlain Valley B B playoffs 8.0 3 7 1 148 0.74 3.00 110 13.75
73 Jaffer Merali South Burlington D C playoffs 8.0 1 10 1 137 0.80 1.00 110 13.75
74 Patrick Asselin Rice B E playoffs 8.0 0 11 0 144 0.76 0.00 110 13.75
75 Anna Rossi Rice B E playoffs 8.0 0 11 0 144 0.76 0.00 110 13.75
76 Will Napier Dolgeville E playoffs 7.5 2 7 0 137 0.73 inf 100 13.33
77 Theophila Lee South Burlington A A playoffs 8.0 4 5 1 145 0.72 4.00 105 13.12
78 Ben (Jim) Burlington A playoffs 8.0 1 10 2 143 0.73 0.50 105 13.12
79 Charlotte Staats Westport B E playoffs 8.0 0 11 1 158 0.66 0.00 105 13.12
80 Cameron Mt. Mansfield A B playoffs 8.0 1 9 1 126 0.79 1.00 100 12.50
81 Liam Davis Westport A C playoffs 8.0 0 10 0 154 0.65 0.00 100 12.50
82 Shayla Williams Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 0 10 1 156 0.61 0.00 95 11.88
83 Mike Woodstock A B playoffs 5.5 0 7 1 96 0.68 0.00 65 11.82
84 Scott Neary Colebrook E playoffs 6.0 0 7 0 102 0.69 0.00 70 11.67
85 Alex Piper South Burlington A A playoffs 8.0 2 8 4 145 0.62 0.50 90 11.25
86 Harshal Athalye South Burlington F D playoffs 8.0 0 10 2 155 0.58 0.00 90 11.25
87 Laura Shih Emma Willard C playoffs 8.0 0 9 0 139 0.65 0.00 90 11.25
88 Isaac (Michael) Burlington A playoffs 6.0 0 7 1 113 0.58 0.00 65 10.83
89 Connnor Mawe Champlain Valley C C playoffs 8.0 2 8 5 141 0.60 0.40 85 10.62
90 Anna O'Malley Essex C B playoffs 8.0 1 7 0 156 0.54 inf 85 10.62
91 Abram Capone Rice A A playoffs 8.0 1 7 0 150 0.57 inf 85 10.62
92 Vishnu Permsankar South Burlington E D playoffs 8.0 0 10 3 141 0.60 0.00 85 10.62
93 Charlotte Mills South Burlington B A playoffs 8.0 2 5 0 141 0.57 inf 80 10.00
94 Alex (Kevin) Burlington A playoffs 5.5 1 4 0 92 0.60 inf 55 10.00
95 James Murdza Hanover A playoffs 3.5 1 2 0 69 0.51 inf 35 10.00
96 Matt (Dwight) Burlington A playoffs 6.0 0 6 0 110 0.55 0.00 60 10.00
97 Makeda Morrison Emma Willard C playoffs 8.0 1 8 4 139 0.54 0.25 75 9.38
98 Alli Green Mt. Mansfield A B playoffs 8.0 0 8 1 126 0.60 0.00 75 9.38
99 Kylie Bryant Winooski E playoffs 8.0 0 8 1 156 0.48 0.00 75 9.38
100 Rosie Contompasis Rice B E playoffs 8.0 2 4 0 144 0.49 inf 70 8.75
101 Zoe Frolik Essex C B playoffs 8.0 2 4 0 156 0.45 inf 70 8.75
102 Meredith St. Jean South Burlington B A playoffs 8.0 1 6 1 141 0.50 1.00 70 8.75
103 Svitlana Iukhymovych Emma Willard C playoffs 4.0 1 2 0 71 0.49 inf 35 8.75
104 Grant Woods Dolgeville E playoffs 8.0 0 9 4 149 0.47 0.00 70 8.75
105 Gwynneth Roberts Fair Haven C E playoffs 8.0 0 8 2 149 0.47 0.00 70 8.75
106 Conor McQuiston Champlain Valley C C playoffs 8.0 0 8 2 141 0.50 0.00 70 8.75
107 Hailey Burkhart Mt. Mansfield/Winooski D playoffs 8.0 0 7 0 143 0.49 0.00 70 8.75
108 Alex Isham Mt. Mansfield/Winooski D playoffs 8.0 0 7 0 143 0.49 0.00 70 8.75
109 Cara Casier Winooski E playoffs 8.0 0 7 0 156 0.45 0.00 70 8.75
110 Leah Woodstock A B playoffs 8.0 0 7 0 144 0.49 0.00 70 8.75
111 Tori Nevel Lebanon A B playoffs 3.5 0 3 0 73 0.41 0.00 30 8.57
112 Zach McCabe Dolgeville E playoffs 8.0 0 9 5 149 0.44 0.00 65 8.12
113 Matt Gay Fair Haven C E playoffs 8.0 0 7 1 149 0.44 0.00 65 8.12
114 Ronak Bhagat South Burlington F D playoffs 8.0 1 5 1 155 0.39 1.00 60 7.50
115 Chris Hastings Colebrook E playoffs 6.0 1 4 2 102 0.44 0.50 45 7.50
116 James Bracchitta South Burlington F D playoffs 8.0 0 6 0 155 0.39 0.00 60 7.50
117 Fatema Boxwala Essex C B playoffs 8.0 1 5 2 156 0.35 0.50 55 6.88
118 Craig Miller Colton-Pierrepont B D playoffs 8.0 0 6 1 145 0.38 0.00 55 6.88
119 Tim Rapczynski Colton-Pierrepont B D playoffs 8.0 0 6 1 145 0.38 0.00 55 6.88
120 Dayna Hughes Fair Haven B E playoffs 8.0 0 7 4 142 0.35 0.00 50 6.25
121 Martin Glazer Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 5.0 0 3 0 100 0.30 0.00 30 6.00
122 Hannah Looby Westport B E playoffs 8.0 1 8 10 158 0.28 0.10 45 5.62
123 Annie Levine Essex A D playoffs 8.0 0 5 1 138 0.33 0.00 45 5.62
124 Zach Bessette Lebanon A B playoffs 4.5 0 3 1 83 0.30 0.00 25 5.56
125 Mrinal Asthana South Burlington C D playoffs 8.0 1 3 1 149 0.27 1.00 40 5.00
126 Maria Burt Fair Haven A C playoffs 8.0 0 5 2 156 0.26 0.00 40 5.00
127 Bess Onegow Essex A D playoffs 8.0 0 4 0 138 0.29 0.00 40 5.00
128 Anita Zhang Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 4.0 0 2 0 77 0.26 0.00 20 5.00
129 Allen Zhang Ticonderoga Mother Russia (B) C playoffs 5.5 1 1 0 100 0.25 inf 25 4.55
130 Owen Hudson Champlain Valley B B playoffs 8.0 1 2 0 148 0.24 inf 35 4.38
131 Scot Gardau (Rae Kwan) Northampton Wutang Clan (B) B playoffs 8.0 0 4 1 154 0.23 0.00 35 4.38
132 Molly Whitaker Lebanon A B playoffs 3.5 1 0 0 64 0.23 inf 15 4.29
133 Alex Woodstock A B playoffs 3.5 0 2 1 65 0.23 0.00 15 4.29
134 Cody Hastings Colebrook E playoffs 6.0 0 3 1 110 0.23 0.00 25 4.17
135 Erin Perryman Lebanon B C playoffs 2.5 0 1 0 44 0.23 0.00 10 4.00
136 Lucie Alden Essex A D playoffs 8.0 1 5 7 138 0.22 0.14 30 3.75
137 Neal Desai South Burlington D C playoffs 8.0 1 2 1 137 0.22 1.00 30 3.75
138 Angela Wendt North Country D playoffs 8.0 0 4 2 136 0.22 0.00 30 3.75
139 Michael Murray Colton-Pierrepont B D playoffs 8.0 0 3 0 145 0.21 0.00 30 3.75
140 Alex DeWitt (Jasmine) Essex Death by Disney (B) D playoffs 8.0 0 3 0 137 0.22 0.00 30 3.75
141 Hannah Sobel Hanover A playoffs 7.0 1 1 0 133 0.19 inf 25 3.57
142 Clay Ryan Dolgeville E playoffs 3.0 0 1 0 59 0.17 0.00 10 3.33
143 Andrew Fucini Lebanon B C playoffs 3.0 0 1 0 57 0.18 0.00 10 3.33
144 Kaitlyn Callahan Winooski E playoffs 8.0 0 3 1 156 0.16 0.00 25 3.12
145 James Wright Colebrook E playoffs 7.0 0 3 2 125 0.16 0.00 20 2.86
146 Oren Wilcox Hanover A playoffs 5.5 1 0 0 106 0.14 inf 15 2.73
147 Greg Polgar Dolgeville E playoffs 5.5 0 2 1 103 0.15 0.00 15 2.73
148 Kaitlyn Woodstock B E playoffs 8.0 0 2 0 155 0.13 0.00 20 2.50
149 Alex Caraballo Fair Haven B E playoffs 8.0 0 2 0 142 0.14 0.00 20 2.50
150 Amber Greenwood North Country D playoffs 8.0 0 2 0 136 0.15 0.00 20 2.50
151 Oema Rambharose Emma Willard C playoffs 4.0 0 1 0 68 0.15 0.00 10 2.50
152 Brandon Russell Ticonderoga Mother Russia (B) C playoffs 4.0 0 1 0 68 0.15 0.00 10 2.50
153 Drake Cann Colebrook E playoffs 7.0 0 4 5 125 0.12 0.00 15 2.14
154 Rajit Sachdeva South Burlington E D playoffs 5.0 0 1 0 83 0.12 0.00 10 2.00
155 Andrew Joseph Champlain Valley C C playoffs 8.0 0 2 1 141 0.11 0.00 15 1.88
156 Michael Berber Ticonderoga Mother Russia (B) C playoffs 6.0 0 1 0 104 0.10 0.00 10 1.67
157 Neharika Khandaralli South Burlington C D playoffs 8.0 0 2 2 149 0.07 0.00 10 1.25
158 Amanda Clement Fair Haven C E playoffs 8.0 0 1 0 149 0.07 0.00 10 1.25
159 Austin Martin Westport B E playoffs 8.0 0 1 0 158 0.06 0.00 10 1.25
160 Phong Pham Mt. Mansfield/Winooski D playoffs 8.0 0 1 0 143 0.07 0.00 10 1.25
161 Serina Phuong Winooski E playoffs 8.0 0 1 0 156 0.06 0.00 10 1.25
162 A.J. Zoellner Rice A A playoffs 8.0 1 0 2 150 0.03 0.50 5 0.62
163 Tristan Ohlson South Burlington E D playoffs 4.0 0 0 0 70 0.00 0.00 0 0.00
164 Sarah Fittro Lebanon B C playoffs 3.0 0 0 0 52 0.00 0.00 0 0.00
165 Marissa Woodstock B E playoffs 8.0 0 0 0 155 0.00 0.00 0 0.00
166 SuBeen An Colton-Pierrepont A C playoffs 8.0 0 0 0 156 0.00 0.00 0 0.00
167 Peter Fritz Queensbury B playoffs 2.0 0 0 0 39 0.00 0.00 0 0.00
168 Ashley Gilbert Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 4.0 0 0 0 81 0.00 0.00 0 0.00
169 Johnathan Vasilia Queensbury B playoffs 2.5 0 0 0 48 0.00 0.00 0 0.00
170 Markie le Riele Ticonderoga Maritime Tropical (A) B playoffs 4.0 0 0 0 77 0.00 0.00 0 0.00
171 Susan Gay Fair Haven C E playoffs 8.0 0 0 0 149 0.00 0.00 0 0.00
172 Alayna Hauke Rice A A playoffs 8.0 0 0 0 150 0.00 0.00 0 0.00
173 Raihan Kabir South Burlington C D playoffs 8.0 0 0 0 149 0.00 0.00 0 0.00
174 Sydney Pedro Fair Haven B E playoffs 8.0 0 0 2 142 -0.07 0.00 -10 -1.25

back to Vermont-NEA Scholars' Bowl 2010-2011 Results
back to Vermont-NEA Scholars' Bowl home page

Copyright 2010, Vermont-NEA Scholars' Bowl